4 skvělé nápady pro suvenýry na cestách

Publikováno dne 13 leden 2017

Nakupování suvenýrů na cestách je polovina zábavy. Na místech, kde byste to nečekali často najdete poklady, které vám kamarádi doma budou závidět.

Má to ale malý háček: jako baťůžkář nemáte moc místa na suvenýry. A peněz taky není moc. Proto byste si před nákupem měli stanovit několik základních pravidel.

Za prvé, by to mělo být malé. To je jasné. Za druhé, buďte svědomití cestovatelé a nakupujte místní výrobky - jenom v Číně byste si měli koupit věci "Made in China"! A za třetí, myslete na budoucnost. Je to něco, co byste chtěli hrdě vystavovat mnoho let? Je to věc, kterou můžete proměnit ve výstřední sbírku? Pokud tomu tak není, nechte to ležet, nebo si to před nákupem alespoň rozmyslete.

Sbírky jsou obzvláště dobrý nápad, pokud jste na cestě s několika zastávkami. Jedna malá zvláštnost nemá velký vliv, ale zkuste to spojit s deseti stejnými ale-odlišnými věcmi z různých zemí a dostanete něco opravdu senzačního. To vám zaručí možnost mluvit o vašich dobrodružstvích na cestách po mnoho let. A o to právě jde, nebe ne?

Zde je několik nápadů, které vám pomohou začít...

Přívěsky

Nekupujte ty obyčejné. Vyberte něco neobvyklého, ručně vyrobeného nebo původně nezamýšleného jako přívěšek: malé skleněné zvířátko z Benátek, Dala kůň ze Švédska. Když se dostanete domů, udělat z nich klíčenky pro klíče vašich spolubydlících / rodičů / náhradní klíče, takže kdykoli je předáte, budete mít šanci si opět připomenout nostalgickou vzpomínku.

Můžete si dokonce koupit magnet a udělat z něj klíčenku - pak si ji můžete dát na ledničku, bude tak snadné najít rezervní klíč, který někomu necháte (když jste se rozhodli všeho nechat a na několik dní vypadnout).

Hostely a ubytovny - Přívěsky na klíče
© Copyrights: Joe Shlabotnik

Náramky a náhrdelníky

Z žetonů, lisovaných haléřů a malých mincí, skořápek, kousků ze Scrabblu, vršků láhví - na cokoliv si vzpomenete. Všichny jsou levné - často zdarma - snadno přenosné, a jsou z nich skvělé suvenýry. Lisované haléře najdete po celém světě, můžete je po cestě sbírat, potom do nich můžete vyvrtat díru a pověsit na řetízek nebo náramek. Je to suvenýr, který se po cestě zvětšuje a protože se dá nosit může s vámi zůstat navždy - nemusí zůstat na polici a chytat prach.

Hostely a ubytovny - Náramky a náhrdelníky
© Copyrights: Stacey Jane

Sbírka krabiček na vizitky

Nuda? Ano možná. Ale až začnete více pracovat než cestovat - to by se mohlo stát - budete muset někam dát své vizitky, proto začněte sbírat malé plechové krabičky do kterých je uložíte. Skvělý způsob, jak si zachovat svou dětskou stránku. Vytaste svou plechovku na vizitky a máte startér konverzace a způsob, jak se spojit s obchodním světem.

Hostely a ubytovny - Vizitky v plechové krabičce
© Copyrights: srgpicker

Místní umění nebo textilie

Chcete-li si domů odnést něco většího a odvážnějšího, jeden způsob, jak vyřešit problém s prostorem je najít něco, co začíná jako malé a zvětší se. Třeba místní obrazy, které lze srolovat  a doma potom zarámovat, nebo místní tkaniny, které lze složit do spodní části batohu a pat z nich udělat povlečení na polštář, přehozy, ubrusy nebo dokonce oblečení. Jediná věc na kterou si dávat pozor je hmotnost - pokud se chystáte kupovat tkaniny, kupujte je na konci cesty.

Hostely a ubytovny - Místní umění nebo textilie
© Copyrights: Gisela Giardino