5 věcí, které jsem se ze života na Filipínách naučila

Publikováno dne 29 březen 2016

Hostely a ubytovny - Filipíny


Autorka cestopisů Esme Fox strávila část svého života jako obyvatelka Filipín. Zeptali jsme se jí, aby nám o této fascinující části světa něco prozradila...

Hlavní město je šílené, ale rozhodně stojí za návštěvu

Metro Manila je jedno ze světových velkoměst a domovem až 12 milionů lidí, což z něj dělá jedeno z nejvíce obydlených míst na planetě. To samozřejmě znamená, že je přeplněné, znečištěné, hlučné, chaotické a silnice jsou neustále ucpané. Jednou mi trvalo celou noc dostat se na místo, kam by cesta bez provozu trvala pouhých 45 minut.

Ale když se nad toto povznesete, najdete zábavné a živé místo, kde si batůžkáři mohou dopřát a prozkoumat téměř cokoliv chtějí, od jednoho z největších světových nákupních center až po obrovské vodní parky. Mezi hlavní atrakce patří nejstarší čínská čtvrť na světě, pevnost a vojenská věznice Fort Santiago a impozantní kostel ze 16. století San Agustin.

Najdete zde nejhezčí pláže na světě

Pryč od hlavního města a zastavěných městských oblastí jsou Filipíny doslova rájem, který zahrnuje více než 7.100 ostrovů se společným pobřežím dlouhým přes 30.000km - čtvrtým nejdelším pobřežím na světě. Takže to není překvapením, že má jedny z nejlepších pláží na Zemi. Pláže sněhově bílého písku, ve větru se kymácejících palem a čisté teplé vody. K dispozici je mnoho ubytoven a chat u vody, ideální pro ty, kteří chtějí zažít levný ráj na Zemi. Několik z mých nejoblíbenějších pláží se nachází na ostrově Palawan.

Jídlo je... no, zajímavé

Na rozdíl od jejich sousedů z jihovýchodní Asie, jako je Thajsko, Vietnam a Indonésie, Filipíny nejsou známé pro svou kuchyni. Místní speciality nejsou příliš kořeněné a někdy může chvíli trvat, než si na ně zvyknete. A s pochoutkami, jako jsou grilované kuřecí nožičky a balut - kachní embryo ještě uvnitř jeho vejce - se dá říct, že to není to nejlepší místo pro vegetariány jako já. Dokonce i dezerty mohou mít osobitou chuť: halo halo se skládá z ledové tříště a kondenzovaného mléka, podávané s fazolemi a kukuřicí.

To však neznamená, že zde nenajdete pokrmy z téměř každé kuchyně na kterou dostanete chuť. Mořské plody v Manile a na ostrovech jsou jedny z nejčerstvějších a nejchutnějších, které nikde jinde najdete.

Svět pod hladinou může být ještě zajímavější než ten nad ní

Téměř všechny mé dovolené na Filipínách jsem strávila na jednom ze sousedních ostrovů, ale netrávila jsem čas opalováním na pláži. Místo toho jsem zkoumala fascinující svět pod mořskou hladinou. Korálových útesy nabízejí nejlepší místa pro šnorchlování a potápění na světě - pro mě, dokonce překonají i Velký bariérový útes.

Místní obyvatelé jsou nejpřátelštější lidé, které jsem kdy poznala

Filipínci jsou obecně šťastní a laskavý lidé, kteří turisty ve své zemi rádi přivítají. Rádi oslavují festivaly a svátky ve velkém stylu, a hudba a zpěv hraje velkou roli i v jejich kultuře. Zatímco oficiální jazyk Filipín je filipínština, neoficiálním jazykem je angličtina a téměř všichni jí mluví plynně, takže nebudete mít žádné problémy s komunikací.