Cestovní průvodce k návštěvě Berlínské zdi pro baťůžkáře

Publikováno dne 29 březen 2016

Hostely a ubytovny - Berlínská zeď


Berlínská zeď dělila německé hlavní město na východní a západní část od roku 1961 do roku 1989, a tak tvořila jedny z nejvíce opevněných hranic na světě. Je na předním místě na seznamu míst, které navštívit mnoha baťůžkářů. Více než čtvrt století poté, co zeď padla, však musíte vědět, kde stopy po ní a dopadu jaký měla na město hledat. Následující místa vám umožní náhled na to co dělila a její dědictví, a všechny z nich jsou přístupné zdarma. Takže pokud tento rok plánujete dovolenou v Berlíně, nezapoměňte je přidat na svůj seznam. A pokud jste v kondici, naplánujte si na kole projet 160km dlouhou stezku Mauerweg (Wall Trail), která vede podél zdi přes město.

Památník a dokumentační centrum Berlínské zdi

Památník a dokumentační centrum Berlínské zdi se nachází na Bernauer Straße. Památník je sám o sobě krátký úsek opevnění, včetně vnitřní i vnější zdi, rozhledny a hlídkové silnice, udržovaný jako tomu bylo v 80. letech. Kolem něj je kilometr dlouhá výstava o historii ulice během rozdělení, a dokumentační centrum, které zahrnuje výstavu zdarma. V návštěvnickém centru najdete knihkupectví a úvodní promítání filmu o historii Berlínské zdi (také v angličtině).

East Side Gallery (Východní galerie)

Jedna z nejznámějších památek Berlína, Východní galerie je nejdelší zbývající úsek Berlínské zdi. Táhne se mezi stanicemi Ostbahnhod a Warschauer Straße podél břehu řeky Sprévy. V 90. letech bylo mnoho umělců požádáno, aby úsek zdi proměnili do největší světové galerie pod širým nebem, a jejich nástěnné malby byly od té doby již několikrát obnoveny. Tento úsek zdi byl v posledních letech také použit pro pořádání krátkodobých výstav, ve kterých jsou zahnuta jiná rozdělená města po celém světě.

Tränenpalast

Nachází se ve stanici Friedrichstaße, "Palác slz" byl přechod pro cestující vlakem mezi východním a západním Berlínem. Bývalá odjezdová hala se nyní proměnila ve výstavu o přecházení hranic a jak se lidé vypořádali s životem v rozděleném městě. Zahrnuje také některé z dramatických útěků lidí z východu na západ.

Mauerpark

Mauerpark se rozléhá na sever od Bernauer Straße podél stadionu Friedrich-Ludwig-Jahn. Bývalá železniční trať se stala součástí země nikoho berlínské zdi v letech rozdělení. Několik stop zůstalo, včetně úseku vnitřní stěny u stadionu nyní používané pouličními umělci pro praxi. Park se stal jednou z nejoblíbenějších zelených ploch města, koná se zde týdenní bleší trh a karaoke pod širým nebem, když to počasí dovolí.

Každodenní život v NDR

Kousek od památníku na Bernauer Straße a parku Mauerpark se nachází Kulturbrauerei, bývalý pivovar, který byl proměněn do kulturního centra v Prenzlauer Berg. Mimo bary a restaurace je v areálu muzeum zdarma s názvem "Každodenní život v NDR", které vám nabídne náhled na to, jaké to bylo žít ve východním Berlíně za železnou oponou.