Pouští Atacama s batohem na zádech: Jak se tam dostat a co dělat

Publikováno dne 22 duben 2016

Hostely a ubytovny -

 

Se srážkami méně než 1 mm za rok je poušť Atacama v Chile nejsušším místem na planetě. Ale jako turista tady budete zaplaven jinými aktivitami. Od miliony let starých solných hor až po nejmodernější observatoř Paranal. Výlet do Marské krajiny Atacama si nesmíte nechat ujít.

Poušť je 1255 km dlouhý klín mezi Tichým oceánem na západě a Andami na východě. Jeho jedinečná poloha vytváří vysoký tlak a žádnou vlhkost vzduchu, které spojily síly k vytvoření této neuvěřitelné krajiny ve stínu And.

Kde se ubytovat: San Pedro de Atacama

San Pedro de Atacama je místo pro baťůžkáře. Najdete zde spoutu cestovních kanceláří, zejména na Caracoles. Město je nastaveno tak, aby návštěvníci mohli vyrazit na výlet do Měsíčního údolí, Salt Lake City, a k různým lagunám a gejzírům pouště. S tolika návštěvníky se dá říct, že je to letovisko se skvělým jídlem a vinárnami, abyste se nenudili, když zrovna nejste na výletě.

Nejjednodušší způsob, jak se tam dostat je nastoupit na autobus v Calama, Chile, nebo Uyuni v Bolívii. San Pedro de Atacama je oblíbenou destinací, ale ceny mají tendenci být nižší na jaře, mimo hlavní sezónu.

Měsíční údolí

Hostely a ubytovny - Měsíční údolí

 

Měsíční údolí je asi 17 km od města San Pedro a jeho impozantní sopky a rozlehlé solné pouště, z něj dělají místo odlehlé od moderního světa. Ze své ubytovny v San Pedru budete muset vyrazit brzy, ale odměnou vám bude neuvěřitelný východ slunce úžasných barev, které proměňují údolí do výrazných, tmavých odstínů červené a oranžové.

Vyschlá jezera zde dělají krajinu zejména podmanivou za úplňku, kdy husté pískové formace absorbují tajemný, světle-bílý odstín měsíce.

Slané jezero Atacama

Hostely a ubytovny - Slané jezero Atacama

 

Sopky, plameňáci a neuvěřitelné solné formace promění výlet ke Slanému jezeru ve skutečně velkolepý. Jedinečná krajina, která je lahůdkou pro každého fotografa, je to pravé místo pro vás.

Pozorování hvězd

An Emu in the Sky over Paranal

Poušť Atacama má nejjasnější oblohu na světě, která láká astronomy z celého světa. Jen ležet na zádech na poušti Atacama v noci je pro většinu dost hvězdný zážitek - budete se divit, jak obrovská se zdá obloha nad vámi - ale pokud chcete hvězdářství posunout na další úroveň navštivte komplex Very Large Telescope. Každou sobotu v 9:45 a 13:45 se tam konají prohlídky observatoře Paranal s dalekohledy o průměru 8,2m.