Vše, co jste slyšeli o ghanské kuchyni není pravda (teda skoro)

Publikováno dne 22 duben 2016

Bezpečné, stabilní a anglicky mluvící Ghana se již dlouho těší pověsti "brány do západní Afriky". A rychle se vám dostane pod kůži. Lidé nechodí daleko pro usměv a hudba - od klasického highlife po novější tóny, jako je azonto a hiplife - je fenomenální, pláže západního pobřeží jsou rájem a je tu úžasná (sice se zpotíte) turistika v nízkých horách a deštném pralesu v regionu Volta. A co víc, najdete tady úžasně levné ubytovny na skvělých místech, zejména na plážích západního pobřeží.

Ale i když všechno klapne, zdravý rozum říká, že je tu ještě jedna zásadní nevýhoda: jídlo. Ghanská kuchyně a obecně kuchyně západní Afriky, má pověst těžko stravitelné a nudné. Mazáci a emigranti se šklebý při zmínce fufu a okro polévky - ale co z toho je opravdu pravda, a co je jenom přehnaná fantazie? Ve skutečnosti má Ghana více než pár es v rukávu; žádné z nich není haute cuisine (vysoká kuchyně), ale pokud máte rádi jídlo vydatné, pikantní a syté, určitě si Ghanskou kuchyni rychle zamilujete a na konci vašeho pobytu se vám po ní bude stýskat. Zde je několik jídel, na které se zaměřit:

1. Perlička

Hostely a ubytovny - Perlička

 

Pocházející ze západní Afriky, ale populární na nóbl evropských stolech s večeří, tento pták je tajná zbraň Ghany. Jí se potřený kořením a grilovaný, nebo ponořený v misce s lehkou polévkou, z pikantního rajčatového vývaru, může vyjít velmi pálivý. Perličky jsou baculatí, masití ptáci se spoustou chutí - uvažujte o nich jako o chybějícím článeku mezi kuřecím masem a lovnými ptáky.

2. Omo Tuo a arašídová polévka

Hostely a ubytovny - Omo tuo
© Copyrights: PapJeff

 

Skutečné "comfort food". V mnoha levných restauracích je tento pokrm z obrovských rýžových koulí a bohatého ořechového guláše nedělní specialitou. Mohou vypadat trochu jako fufu - velké, lepivé bílé věcí v polévce - ale Omo tuo mají hrubší strukturu a chuť rýže. Co se týče arašídové polévky, pokud máte rádi arašídové máslo nebo omáčku Satay, budete v sedmém nebi.

3. Red red

Hostely a ubytovny - Red red
© Copyrights: benketaro

 

Tento klasický pokrm má dvě složky: hustý guláš z černého hrášku a porce pikantní smažené jitrocele. Jedna je křupavá, druhá je měkká; jedna je pikantní, druhá je trochu sladší; jedna je krémová, druhá je trochu pálivější. Obvykle můžete přidat kousek perličky nebo kuřete, ale základ je více než dost pro plnohodnotné jídlo.

Podívejte se také na aborboi (bambarský fazolový) guláš, který se obvykle jí se špetkou cukru. Je chutný, ale méně rozšířený než red red.

4. Rýže jollof

Hostely a ubytovny - Jollof rýže
© Copyrights: Charles Haynes

 

Jollof si zaslouží zahrnutí ne proto, že ho vynalezli v Ghaně - několik západoafrických zemí tvrdí, že to byli oni, nikdo z nich velmi přesvědčivě - ale proto, že ji bude vidět všude, a je opravdu dobrá. Mix rýže, cibule a zeleniny, smažené a zarudlé s všudypřítomným palmovým olejem. Klasický tvoří přílohu grilovaného masa, navlhčená s Shito, horkou černou pepřovou omáčkou ochucenou zázvorem a sušenými rybami.

 

5. Waakye

Hostely a ubytovny - Waakye
© Copyrights: Mac-Jordan Degadjor

 

Vyslovuje se [:uači], tento mix rýže a fazolí je obvykle k dostání u silničních stánků a může být konzumován kdykoliv během dne (i když je to nejčastěji snídaně a oběd). S Waakye je to všechno o přílohách - přidejte k rýžovo fazolovému základu pepřovou omáčkou, vejce, salát, maso, těstoviny nebo cokoli jiného, ​​co je v nabídce a pusťte se do jídla.

6. Ovoce!

Hostely a ubytovny - Ovoce

 

Když nemůžete najít vařené jídlo které by vám chutnalo, v Ghaně jste obklopeni skvělým ovocem jako je mango, papája, ananas a drobné, neuvěřitelně sladké banánky. Přidejte k tomu čerstvý kokos k prodeji úplně všude a život začíná vypadat docela dobře pro milovníka ovoce. Pokud váš hostel nabízí výběr buď čerstvého ovoce nebo vařené snídaně - což v Ghaně obvykle sestává z levného páreku, měkkého bílého chleba, omelety a skromné porce pečených fazolí - vyberte si vždy ovoce.