Cestovní průvodci jsou zpět: vítaný návrat důležitého doplňku každého baťůžkáře

Publikováno dne 22 duben 2016

Hostely a ubytovny - Cestovní průvodci

Takhle vypadá knihovna VÍTĚZE

Kdysi dávno, cestopisy - Lonely Planet, Rough Guide, Fodor - vzali svět na dovolenou. Byli kompasem baťůžkářů, průvodcem cestovatelů a inspirací těm, co cestují z gauče. Pokaždé, když jste vešeli do pokoje ubytovny, našli jste je tam.

Na konci 20. století cestopisy vládli světu, a každý, kdo byl někdo, měl otřískanou tlustou kopii Indonésie, Kanady, Austrálie, Evropy nebo Afriky položenou ne moc nenápadně na svoji poličce. Čím více byla poničená tím dále jste cestovali a o to jste byli zajímavější.

Potom přišel internet. A najednou se po cestovních průvodcích slehla zem. Ale podle médiálního výzkumu firmy Neilsen se prodej ve Velké Británii a USA v roce 2015 trochu zvednul. V novinách Britain Financial Times se psalo:

Prodej cestovních průvodců do zahraničních destinací v Británii vzrostl o 4,45 procenta ve srovnání s předchozím rokem. ... V USA v roce 2014 jejich prodej spadl téměř o 7 procent, ale v roce 2015 opět vzrostl o 1 procento.

Jasně, je to malý pokrok. Ale dokazuje to, že cestovní průvodci jsou stále tady, a to nám stačí. Zde je malá připomínka, proč staré dobré tištěné cestopisy vládnou...

1. Udržují vaše vzpomínky naživu

Vaše cestovní příručka s vámi zůstane až dokonce života. Jiné suvenýry vám nevydrží, ale otlučená stará kopie cestovní příručky z vaší životní dovolené, se všemi poznámkami na okrajích a vstupenkami zastrčenýmil mezi stránkami, vydrží navždy. Zkus to porazit Internete.

2. Máte mapy? Oni ano

Je v pořádku spoléhat se na 4G... ale co se stane, když připojení zmizí a vy nemáte internet? Zůstanete sami, s ničím. Jak najdete cestu do hostelu? Nalistujete si mapu ve své věrné cestovní příručce a půjdete podle ní... to je jak.

3. Listovat, prohlížet a číst

Už jste někdy četli trochu historie na webu? Online zjišťujete informace jako jsou - průměrné ceny, cestovní náklady a další. Ale jdete on-line, aby jste si přečetli o kultuře a historii místa, které navštěvujete? To asi ne. Knihy jsou jiné. Když relaxujete u piva na krásném náměstí a společnost vám dělá jen váš cestovní průvodce, existuje mnohem větší pravděpodobnost, že na takové stránky narazíte a všechny tyto informace si nastudujete.

4. Jsou úžasným navazovatelem konverzací

Řekli jsme, že vám dělá společnost jen vaše cestovní příručka? Tak si představte, že je na tomhle krásném náměstí ještě jeden cestovatel, a že má podobného průvodce ve stejném jazyce, a že vy si najednou uvědomíte, že jste se setkali se spolucestujícím. Bingo. Způsob, jak začít konverzaci.

5. Žádný roamingový poplatek

Peníze můžete odložit, s knihou máte všechno jako na dlani. Žádné poplatky za roaming, žádné poplatky v kavárně za internet, žádné nadávání na mizerné pokrytí sítě. Všechno máte v boční kapse batohu, snadno přístupné a stojí vás to přesně nic.

6. Je to kniha!

Vůně, hmotnost ...listovatelnost. (Co? To slovo EXISTUJE). Knihy mají tu boží hipster-retro kvalitu, a každý kdo si jednu nese se okamžitě stává mnohem zajímavějším než ten chlápek co čučí do mobilu. Osvojte si to.