Zdravotní základy: co z lékárničky si s sebou sbalit do batohu na výlet

Publikováno dne 19 říjen 2016

Hostely a ubytovny - Lékárnička

 

I když je dobré být připraven, může se stát, že to s balením léků na cesty trošku přeženete - někteří batůžkáři s sebou na ubytovnu dotáhnou celou lékárnu, včetně léků které se hodí ale nejsou nezbytné, jako jsou vitamínové tablety a kapky na kašel. Myslíme si, že šest položek níže jsou základem cestovní lékárničky, samozřejmě doplněné o pravidelné léky, které vám byly předepsány a případné další v závislosti na destinaci, jako jsou antimalarika a léky na výškovou nemoc.

Rehydratační léky (např. Dioralyte): Pamatujte: léky, které zastavují průjemberte pouze tehdy je-li to naprosto nezbytné. Většinou bude lepší, když necháte věcem volný průběh - vaše tělo se snaží zbavit škodlivých látek, tak tomu nechte volný průběh, i když je to nepříjemné. Jen stále doplňujte tekutiny vodou a rehydratačními produkty.

Léky proti průjmu (např. Imodium): Mějte nějáké léky proti průjmu při sobě pro ty příležitosti, kdy potíže potřebujete na chvíli odvrátit. Ale rozumně - je dobrý nápad, aby si je dát před dlouhou cestou letadlem nebo autobusem, ale nerozbalujte je, když budete chtít jít pařit. Pokud máte průjem, máte průjem; zůstaňte na ubytovně a odpočívejte.

Antiseptické ubrousky: Žádná náhrada sprchy, ale dobré pro drobné řezné rány, a to zejména pokud jste někde bez dodávky čisté vody. Malá řezná rána není sama o sobě nebezpečná, ale infikovaná může způsobit vážné potíže. Vyčistěte ránu ubrouskem, ovažte čistým obvazem nebo náplastí (viz níže), a umýjte ji, jakmile se dostanete k čisté vodě.

Náplast a/nebo gáza: Opět slouží k jako prevence proti infekci. Nešetřete na nich, pokud to není nevyhnutelné - ty levné náplasti, které fungují dobře, když jste doma, vám na cestách nevydrží ani pět minut.

Léky proti bolesti a protizánětlivé látky (např. Paracetamolu a ibuprofen): Přijdou vhod, pokud nachladnete nebo dostanete chřipku, máte mírnou horečku nebo alergickou reakci, podvrtnutý kotník, nebo jen příšernou kocovinou. Vysoké horečky nebo vážné alergické reakce budou vyžadovat řádnou lékařskou péči.

Repelent: Není to jenom o odpuzování komárů přenašející malárii - budete je chtít všude tam, kde je kousavý hmyz, od západoafrického pobřeží přes finská jezera po britské pivní zahrady. Štípnutí je prostě nepříjemné, a pokud jste citliví, může zanechat ošklivé, svědivé podlitiny.