Pojďme do Jimjilbang! Odpočinek v neuvěřitelných lázeňských domech Jižní Koreje

Publikováno dne 22 duben 2016

Hostely a ubytovny - Jihokorejský Lázeňský dům
© Copyrights: Noby Leong

Lázeňské domy v Jižní Koreji

 

Po celém dni navštěvování památek v Jižní Koreji si potřebuje většina návštěvníků odpočinout. Můžete jít samozřejmě na hostel, ale v těchto končinách existuje lepší varianta - zamiřte do tradičního Jimjilbang a dostenete dávku relaxace spojenou s autentickým korejských kulturním zážitkem. I když to se začátku můžete trochu ostýchat, Jimjilbangy jsou skvělé a budete moci nahlédnout do korejské společnosti, tak nechte ostych u dvěří a zapojte se. Pojďme jimjilbangovat! 

 

Kde začít

Provoz v každém Jimjilbang, kterých je v Koreji nespočet, je v podstatě stejný. Vejdete, rozhodnete se jestli budete chtít denní nebo noční sazbu a zaplatíte poplatek na recepci. Dostanete oblečení připomínající volnější pyžamo a budete uvedeni do dveří rozdělených pro pány a dámy. Vstoupíte do šaten, kam si do skříňky odložíte boty a klíč od skříňky předáte obsluze, která vám za něj dá zase jiný klíč. Poté si odložíte uniformu do jiné skříňky dohromady se zbytkem vašeho oblečení. Takže právě stojíte nazí s klíčkem od skříňky připevněném na zápěstí.

 

Je čas se umýt

Nyní se připojíte k dalším nahým lidem ve vaší dámské nebo pánské koupelně. Všimněte si sprch, u kterých se korejci mydlí a drhnou s namydlenými žínkami. Stejně budete postupovat i vy. Za dodatečný poplatek to za vás může udělat obsluha, ale většina cestovatelů se tomuto raději vyhne. Poté co se okoupete, můžete se posadit do některé z parních lázní nebo výřivek o různých teplotách s dalšími se koupajícími. V saunách bývá až 90 stupňů celsia a studené bazény zase mívají okolo nuly. V libovolném pořadí se můžete přesouvat z jednoho do druhého dokud se necítíte dostatečně uvolnění a odpočatí. 

 

Napařování

Osušte se a oblečtě si pyžamo. Přejděte nahoru do dalšího oddělení s mnoha dveřmi, které vedou do smíšených místností na napařování. V tomto případě se tím myslí okoupání se v léčivých vodách. Budete procházet místnostmi o různých teplotách, hladinách vlhkosti a dokonce s minerální tematikou (například sůl a nefrit jsou oblíbené). Některé místnosti jdou opravdu horké, jiné poměrně chladné. Můžete se mezi nimi pohybovat podle své volby, takže se uvolněte a v klidu si vyberte. 

 

Jíst, spát, opakovat

Jimjilbangy nejsou jen lázeňské domy. Největší z nich jsou rozsáhlé resorty s restauracemi, místy na přespání, tělocvičnami, karaoke bary a místnostmi s televizí. Pokud zaplatíte noční poplatek a nebo dorazíte brzy během dne tak nejste nijak omezeni časem a můžete prozkoumat co budete chtít v pořadí jakém si vyberete. A to je přesně to co korejci rádi dělají, takže si vyhraďte celý den nebo noc a zapojte se!