Cestovní pojištění pro baťůžkáře: návod pro začátečníky

Publikováno dne 21 leden 2017

Hostely a ubytovny - Padák

Heslo: Přemýšlejte o pojištění jako o padáku...a pokud chcete jít skákat s padákem, tak si pořiďte pojištění...

 

Standartní balíček cestovního pojíštění musí zahrnovat zdravotní péči a repatriaci - převoz do vlastní země pro dlouhotrvající zdravotní péči - pokud se vše pokazí. Ale to je jen začátek. Existují stovky pojišťoven nabízející pojištění pro cestovatele a jejich nabídky se mohou hodně lišit. Některé smlouvy se týkají jen určitých oblastí a jiné jsou zase časově omezené. Takže je opravdu důležité si promyslet jaké pojištění budete potřebovat předtím, než se vydáte na cestu a způsob jak to udělat je zamyslet se nad tím, jaký druh cestovatele si myslíte, že jste. 

 

Nováček

Poprvé vykračujete do divočiny a jdete do toho sám nebo se skupinou dalších nováčků. Pravděpodobně si zabalíte více než budete potřebovat a bude vám chvíli trvat si uvědomit, že všechny ty věci sebou vlastně nepotřebujete.

Pojištění by mělo být vysoko na seznamu nutností. Zloději mají talent na to vyhlédnout si nováčky a vaše naivita vás staví do trochu horší pozice než zkušené cestovatele (i když kráděž se může přihodit samozřejmě komukoliv). I kdyby to bylo jen pro klid na duši, je lepší mít pojištění, které vás opět postaví na nohy co nejrychleji do jde.

Ale malá rada na začátek, neberte si sebou nic, o co by jste opravdu nechtěli přijít. Pravděpodobně bude všechno skvělé, ale nestojí to za ten risk.

 

Technický typ

Chcete mít po ruce veškerá vaše zařízení, aby jste domů mohli posílat na sociálních médiích aktuality z vašich dobrodružství. A nebo jste začínající spisovatel či fotograf, který na svém obsahu vydělává. Ať tak či onak, pokud budete mít sebou GoPro, tablet, smartphone a nebo dokonce dron, měli by jste k tomu mít i odpovídající pojištění - pamatujte, že leckteré pojištění se běžně nevztahuje na drahá zařízení. Je možné, že budete pojišťovně muset poskytnout fotografii, číslo modelu a sériové číslo pro každé zařízení, které si plánujete vzít sebou. 

 

Adrenalinový závislák

Pokud je skákání z letadel nebo ze skal či objevování jeskyň tím, co si představujete pod cestovatelským dobrodružstvím, tak určitě rádi uslyšíte, že spousta pojišťoven vám pojistí řadu těchto aktivit nebo sportů v rámci běžné smlouvy. Ale vždy si přečtěte podrobnosti. Aktivity mohou znamenat chození, kempování nebo túry. A nebo mohou mít konkrétní omezení: smlouva může pokrývat túry, ale jen do nadmořské výšky 2000 metrů; nebo potápění, ale pouze do hloubky 30 metrů. A bungee jumping nebo lyžování mimo sjezdovky tam nemusí být zahrnuty vůbec.

V takovém případě doporučujeme vyhledat pojišťovnu, která se zaměřuje na extrémní sporty a nebo takovou, co je ochotná tyto aktivity zahrnout do běžné smlouvy. Ano, bude to o dost dražší, ale dodá vám to (a i všem doma) klidu na duši, že i když se pouštíte do něčeho nebezpečného tak toho nebudete později kvůli následkům litovat. 

 

Dobrovolník

Většina dobrovolnických programů trvá okolo jednoho roku, takže i pojištění jsou nastavena na stejně dlouhou dobu. Pokud bude dělat dobrovolníka delší dobu, nezapomeňte si prodloužit smlouvu. Je také důležité vzít do úvahy vaši lokalitu - podstata dobrovolnictví znamená, že možná budete v zemi, která je považována za rikantní pro pojišťovny. Možná ji bude pokrývat běžná pojišťovací smlouva. Pokud děláte dobrovolníka přes nějakou charitu, promluvte si s nimi, aby vám dali nějaké rady o projektu, kterého se hodláte účastnit. 

 

Oduševnělý cestovatel

Nejste žádný materialista. Necháte svět, aby rozhodoval o vaší cestě a potřebujete toho jen málo, snad jen protiskluzové ponožky na jógu. Jak budete nechávat svůj osud na světu kolem a pohodlí domova i zařízení necháte za sebou, pořád by jste se měli ujistit, že máte solidní smlouvu, která pokryje veškeré zdravotní náklady nebo nouzové evakuace. Hledejte pojišťovatele, který zaplatí nemocniční účty přímo, ať nemusíte řešit finanční stránku věci.

 

Večírkový cestovatel

Na mnoha místech se nedá platit kartou, takže hotovost bude vaše jediná možnost v klubech nebo barech. Pokud jste venku za zábavou, je pravděpodobné, že nebudete tak ostražití, přijdete o své věci a budete potřebovat přístup k financím až se ráno probudíte. Takže pojistit si platební karty i hotovost je opravdu důležité. 

Levnější smlouvy většinou nepokrývají hotovost a proto je dobré vzít v úvahu i dražší druhy pojištění. Až budete pročítat příslušnou pojišťovací smlouvu, dávejte si pozor kolik hotovosti pojištění kryje a jak dlouho bude pojišťovně trvat vám něco vyplatit. 

Také si dávejte pozor, že některé pojišťovny za vás neručí v případě opilosti nebo jiné intoxikace. 

Ať už si vyberete jakékoliv pojištění, vyberti si něco. Nejhorší možnost je vyrazit do světa bez jakéhokoliv cestovního pojištění. I kdyby jste ho nikdy nemuseli použít, dodá vám to klid a uklidní to i všechny doma.