Proč jsou argentinské autobusy nejlepší na světě

Publikováno dne 29 březen 2016

Pokud plánujete cestovat s baťůžkem napříč Argentinou, uvidíte hodně autobusů. Ale pokud to ve vás vzbuzuje představu dlouhé, teplé a nepohodlné cesty z hostelu do hostelu, tak to nebude pravda - argentinské autobusy jsou někde úplně jindy než ty, které většinou najdete v Asii nebo Africe a spíše se podobají těm v Evropě nebo Americe. Země nabízí vyspělou autobusovou dopravu s linkami na dlouhé i krátké vzdálenosti a vedoucích do všech provincií i okolních zemí. Jasně, možná to nebude tak rychlé jako železnice nebo letadlo, ale dá vám to více možností prohlédnout si krásnou argentinskou krajinu...

 

Dostatečně pohodlné na přespání

Autobusy na dlouhé vzdálenosti nabízejí sklápěcí sedadla a jezdí přes noc což hned udělá noční cestu příjemnější. Takže raději než by jste trávili celý den cestováním, můžete použít autobus jako takový pohybující se hotel - ubytování a transport v jednom. A má to i další bonus! Ráno se probudíte na úplně novém místě.

Autobusy na dlouhé vzdálenosti nabízí služby v jedné z těchto tří tříd:

  • Semi-cama: Sedačky jsou polstrované s opěradly na ruce i nohy a autobus by měl mít klimatizaci, jednoduchou toaletu a základní občerstvení.
  • Cama-ejecutivo: Nabízí stejné vybavení jako semi-cama, ale je větší, má pohodlnější sedačky, které se dají více sklopit. Možná bude nabízet i společné televize.
  • Cama suite: Sedačky v této třídě se dají sklopit téměř do roviny, takže na přespávání jsou nejlepší (i když samozřejmě také nejdražší). Můžete očekávat oddělené sedačky a možná i vlastní obrazovku s televizí a zábavou.

 

...a také levné

Všeobecně je cenový rozdíl mezi semi-cama a cama-ejectuivo poměrně malý, takže stojí za to si připlatit, obzvlášť pokud máte v plánu se po cestě prospat. 

Na kolik vás to teda přijde? No, můžete se vydat na cestu z Buenos Aires do Mendoza (viz níže) celkem pohodlně za 1000 až 1500 pesos (1500-2400 Kč). Nižší cenu má semi-cama na středně dlouhé trasy a vyšší cenu má cama suite na rychlejších komunikacích. Plataforma10.com jsou šikovné stránky kde můžete najít jízdní řády a ceny. 

 

Oblíbené cesty

Ze Salta do Buenos Aires

I když trvá 18 hodin, cesta autobusem mezi Buenos Aires a městem Salta - hlavním městem provincie Salta - se vám bude zdát jako dlouhý let s luxusními aerolinkami. Když budete cestovat se společností jako je Andesmar, dostaneme chutná jídla zdarma, mají dobrý výběr nápojů (alkoholických i nealkoholických), jsou prostorné, mají sklápěcí sedačky a jsou dělané na dlouhé cesty. 

Salta

Iglesia San Francisco

Po cestě je řada zastávek, takže si můžete protáhnout nohy a nadýchat se čerstvého vzduchu a nebo si koupit něco k jídlu na autobusové stanici. 

Salta je místem kde najdete známé Museo de Arqueología de Alta Montaña (archeologické muzeum), které ve svých sbírkách ukazuje historii Inků a nachází se poblíž malebné katedrály. 

 

Z Buenos Aires do Mendozy

O něco méně než 14 hodin, tato cesta autobusem do města Mendoza - hlavním městě vinařského regionu Mendoza - je také pohodlná a v ceně je většinou spousta jídla a pití. Postele se také dají sklápět a ty v první třídě, které můžete sklopit do roviny, nejsou o moc dražší. 

Provincie je známá nejen svými vinicemi, ale také díky Parque Provincial Aconcagua, jehož dominantou je 6962 metrů vysoký vrchol Aconcagua, největší hora mimo Asii. 

Mendoza

Viñedos de Mendoza