Student housing - Hostels - Coworking in San José (Kostarika)

Students, international students, interns, backpackers, roomates and digital nomads can book cheap dorms and safe private rooms in downtown San José, close to boarding schools, high schools, colleges, halls of residence and universities, close to buses or train stations, airports or major attractions in San José.

Hostel Hostely a ubytovny - Costa Rica Backpackers Hostel View All Images

First backpackers hostel in Costa Rica. We are independent and locally run, and as such you will get the personal touch not found in big chain hostels. We opened our doors in 2001, and have been the number one meeting spot in the San Jose ever since. A real slice of paradise in the heart of San Jose.

Hostel Hostely a ubytovny - Nativus Art-hostel View All Images

Ticabus Terminal Samara, Jaco, Tamarindo Terminal museums Supermarkets La Sabana Metropolitan Park Hospitals and clinics

Hostel Hostely a ubytovny - Hostel TripOn Open House View All Images

The hostel is located at just 50mts from the actual president residence, and also the best neighbordhood in all over San Jose, the downtown is just at 20 min walk from us, and additional, all the area around is full of stores and supermarkets close by.

Hostel Hostely a ubytovny - Capital Hostel de Ciudad View All Images

Nacházíme se jen pár bloků jižně od La Sabana Metropolitan Park v San José (okres Mata Redonda). Velmi snadný přístup na / z letiště, centra města San José, oblast Escazu a další. Hostel se nachází na půli bloku od autobusové zastávky "Sabana-Estadio", která vás vede přímo do centra a spojuje vás s jakoukoli jinou autobusovou zastávkou v San José. Také městská vlaková zastávka se nachází pár bloků daleko a spojuje vás s centrem San José a městy jako Belen, San Pedro, Cartago a další

Hostel Hostely a ubytovny - Selina San Jose View All Images

Národní divadlo Kostariky je vzdálené 700 m od Seliny San José, zatímco muzeum Pre-Colombian Gold je vzdálené 700 m. Galerie, muzea, restaurace a noční život v okolí. Nejbližší letiště je mezinárodní letiště Tobías Bolaños, 8 km od hotelu.

Hostel Hostely a ubytovny - The Garden hostel View All Images

The Garden se nachází ve čtvrti Barrio Dent, což je velmi bezpečné, klidné a uvolněné sousedství na východní straně města San Jose. Nachází se v blízkosti University of Costa Rica, Barrio Escalante (plné hospůdek a restaurací), supermarketů, nákupního centra a autobusové zastávky. Probudí vás ptačí zpěv! Hlavní autobusové terminály jsou 10 minut jízdy autem od hostelu.

Landlords and property managers
Zaregistrujte váš hostel nyní na našem novém Extranetu.